Nawóz naturalny

Na całym świecie zapanowała moda na życie eko: ekologiczne pożywienie, ekologiczne meble, dodatki i ekologiczne środki transportu. W narastających problemach z odpadami, zaczęto przywiązywać większą wagę do roślin i ochronę ich. Najlepiej zacząć od swoich ogródków. W dość mało inwazyjny sposób można poradzić sobie z wieloma problemami aby stworzyć zielony kącik.

Co z natury to najlepsze

Aby cieszyć się bujnie rosnącymi roślinami albo obfitującymi grządkami warzyw i owoców należy o nie dbać ze szczególna troską. Pielęgnację należy zacząć od wyrywania chwastów, które mogą zagłuszać rosnące rośliny właściwe. Lepiej nie używać środków chemicznych do walki z zielskiem, ponieważ może to uszkodzić inne kłącza. Tą samą zasadą należy kierować się przy nawożeniu, wcale nie muszą być skuteczniejsze gotowe preparaty z syntetycznym składem. Za to warto wykorzystać kompostownik do wrzucania trawy, liści lub organicznych odpadków z kuchni. W taki sposób kompost sam się wytwarza i zbiegiem czasu jest gotowy do użycia. Po za tym jako nawozy ekologiczne można wykorzystać różne metody nawożenia.

Woda po gotowaniu

Najbardziej nadaje się do tego woda po gotowaniu ziemniaków, ponieważ w jej składzie pozostają skrobia i minerały, które zostały po odcedzeniu ziemniaków. Nie można do niej dodawać soli, wtedy wzbogaci podłoże roślin o wiele składników mineralnych. Do tego typu płynnego nawozu nadaje się też woda po gotowaniu jajek, w niej też zostaje wiele wartości odżywczych służących roślinom.

Zamieszany z ziemią

Idąc za pomysłem z gotowaniem jajek, można jeszcze użyć ich skorupek. Należy rozkruszyć skorupki na drobniutkie części, można rozdrobnić nawet w moździerzu. Następnie wymieszać z ziemią. Skorupka także zawiera wiele mikroelementów i azot potrzebnych do wzrostu roślin, które lubią zasadową ziemię. Natomiast dla tych, które wolą kwaśną ziemię poleca się mieszankę z fusów po kawie. Ona natomiast ma zdolności do wiązania wody w swoich ziarnach, co przydatne jest przy suchej glebie, ponieważ zmienia jej strukturę.

Mieszanka witalności

Jedyną gotową mieszanką, która występuje w naturze jest obornik o którym nie trzeba dużo pisać, ponieważ wzrost roślin po nim przebiega błyskawicznie. Nie ma sobie równych. Kolejną mieszankę, którą można samodzielnie przyrządzić jest nawóz z pokrzywy. Należy zalać świeżo zebrane pokrzywy wodą i odstawić na około tydzień, a następnie jeszcze rozcieńczyć to wodą i można podlewać.

Skuteczność ponad wszystko

To wszystko dowodzi, że zupełnie darmowymi odpadkami można wzmocnić rośliny, bez szkodliwości dla środowiska. Powyżej przekazane przepisy na nawozy nie wymagają żadnego wysiłku, a dają efekt jakiego każdy oczekuje. Nawozić nimi można tuż przed sadzeniem jak i zarówno w czasie każdej fazie wzrostu. Jeżeli ktoś pokusi się o kupno ekologicznego nawozu to uwagę trzeba skierować na to aby znajdował się tam certyfikat ekologiczny – zielony liść.