Ziemia uniwersalna – uniwersalne zastosowania zwykłej ziemi.

Zwykła ziemia ma bardzo wiele zastosowań. Można ją stosować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jest niezbędnym elementem każdego ogrodnika i miłośnika roślin. Ostatnimi czasy w sklepach pojawiło się wiele rozmaitych rodzajów ziemi, a samo określenie „uniwersalna” znacznie się rozszerzyło o wiele więcej dodatkowych określeń. Jak więc wybrać odpowiednią ziemię dla naszych roślin bez konieczności długich godzin spędzonych w sklepie? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak trudna, jakby się mogło wydawać…

Jaką ziemię dla roślin wybrać?

Szukając odpowiedniej ziemi, bardzo łatwo zagubić się wśród wielu rodzajów oferowanych nam na rynku. Niektóre rodzaje mają opisane zalecenia. Istnieje specjalna mieszanka ziemi dla iglaków, storczyków, paproci… Dodatkowo konkretne mieszanki mogą się różnić odczynem. Możemy spotkać ziemię mniej lub bardziej kwaśną – takie rozwiązanie jest odpowiednie dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby. Aby wiedzieć, która ziemia będzie dla nas najlepsza, warto najpierw dowiedzieć się co nieco o roślinach, które zamierzamy hodować. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego gatunku, gdyż każdy ma swoje wymagania i potrzeby.

Co, jeśli nasze rośliny nie wymagają specjalistycznej gleby? Wtedy wyjście jest stosunkowo łatwe, wystarczy zaopatrzyć się w ziemię uniwersalną. Taka ziemia uniwersalna zaspokoi potrzeby większości roślin.

Ziemia uniwersalna – wady i zalety.

Jak każde rozwiązanie, także ziemia uniwersalna ma swoje wady i zalety. Do podstawowych zalet należy zaliczyć przede wszystko „uniwersalność”. Kupując ten rodzaj gleby nie trzeba, zbytnio się zastanawiać czy będzie ona dobra dla naszych roślin. Nie sposób wspomnieć także o cenie – to rozwiązanie jest znacznie tańsze od specjalistycznych mieszanek.

Wadą może być to, że nie każda roślina, będzie dobrze rozwijała się w ziemi uniwersalnej. Niektóre gatunki będą wymagały odżywek i nawozów, co może nieco utrudniać większe uprawy. Rośliny nie tyle nie będą rosły w zwykłej glebie, ile mogą rozwijać się znacznie wolniej.

Ziemia uniwersalna, zastosowanie

Ziemia uniwersalna może być wykorzystywana na wiele sposobów. Najczęściej kupowana jest do roślin domowych. Ponieważ rośliny na naszym parapecie cały czas się rozrastają, zwiększa się też ich bryła korzeniowy – wymagają przesadzania i dosypywania nowej ziemi.